1981 yılında Sakarya’nın merkez ilçesi Adapazarı’nda akademisyen bir baba ve ev hanımı bir annenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Adapazarı’nda tamamladı.

1999 yılında lise eğitimini tamamladı ve üniversite sınavına girdi. İlk denemesinde sınavda herhangi bir üniversiteye yerleşemedi. İkinci kez ÖSS sınavına girdiğinde ise Trakya Üniversitesi Edirne Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler Programı’nı kazandı.

2000 – 2002 yılları arasında Edirne MYO Halkla İlişkiler Programı’nı yüksek bir akademik başarı ile tamamladı.

Meslek Yüksekokulu eğitiminin ardından iki yıllık okullardan dört yıllık okullara geçişi sağlayan “Dikey Geçiş Sınavı”na başvurdu. İlk sınavında herhangi bir üniversiteye yerleşemedi.

Bu arada iş arayışlarına girdi. 2003 yılı Ocak ayında İstanbul’da Türkiye’nin  önde gelen iletişim danışmanlığı şirketlerinden biri olan ve kendisi için adeta bir okul olan Bersay İletişim Danışmanlığı adlı şirkette operasyon grup üyesi olarak çalışma fırsatı buldu.

Yaklaşık 8 aylık bir çalışmadan sonra DGS sınavını kazanınca eğitim hayatına devam etmek üzere Bersay İletişim Danışmanlığı’ndan ayrılmak zorunda kaldı.

İkinci kez girdiği DGS ( Dikey Geçiş Sınavı) ile Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nü okumaya hak kazandı.

Önce intibak yani uyum yılını sonra da üç ve dördüncü sınıfı okuyarak Gazi Üniversitesi Halkla İlişkiler eğitimini de yüksek bir akademik başarıyla tamamladı. Bu süreçte alana ilişkin önemli bilgi birikimler kazandığına inandı. Eğitimini esnasında Türkiye Büyük Millet Meclis Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nde  staj yaptı.

2007 – 2009 yılları arasında       Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketlerinden biri olan ANAR Araştırma ( Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi ) saha koordinatör yardımcılığı görevini yürüttü. Bu süre zarfında sosyal bilimlerde araştırma alanı ile ilgili teorik bilgisini pratik ile birleştirme imkanına sahip oldu. Bu iş yerinde de çok önemli deneyimler edindi. Kaliteli iş üretme, müşteri memnuniyeti gibi konularda önemli deneyimler kazandı.

Daha sonra çalıştığı iş yerinden akademik çalışmalarını tamamlamak üzere ayrılan Ömer Faruk ÖZGÜR, 2009 Şubat ayından bu yana Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda Halkla İlişkiler, Genel ve Teknik İletişim, İşletme Becerileri Grup Çalışması, Yeni İletişim Teknolojileri, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Sözel İletişim ve Hitabet derslerini vermektedir.

2013 yılı  Haziran ayı itibarı ile daha önce ikinci üniversite olarak okumaya başladığı Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

Yine 2013 yılı içinde Haziran ayı itibarı ile Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı’nda ” Siyasal İletişim ve Sosyal Medya Kullanımı: Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğrencileri Üzerine Bir Araştırma” adı ile hazırlamış olduğu tezini tamamladı.

2014 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Halkla İlişkiler  alanında doktora eğitimine başladı.

Her zaman gerçekleştirmek istediği akademisyenlik hayaline 2009 yılında kavuşan Ömer Faruk ÖZGÜR, bundan sonra da ömrü vefa ettiği sürece akademik çalışmalarına devam ederek, halkla ilişkiler ve iletişim alanlarında yayınlar ortaya koymayı hedeflemektedir.

Ömer Faruk ÖZGÜR evli ve bir çocuk babasıdır.